Balla Géza
Balla Géza
A Ménesi borvidék hajdan Európa-szerte híres volt többek között vörös aszúiról, fűszeres Kadarkájáról (ennek Liszt is hírét vitte Szentpétervártól Stockholmig). A hagyományos bakműveléses, vagy alacsony kordonos szőlők már minimális hozamkorlátozás mellett is igen magas minőséget adnak, a váltakozóan köves és barna erdőtalajos terroir gyönyörűen megmutatható. A 20%-ban fehér szőlőt termesztő borászat e fajtákat ezerliteres koracél tartályban, majd újabb két–három hónapig palackban érleli, hogy gyümölcsös, zamatos borok készülhessenek. A vörös tételek szintúgy acéltartályban erjednek (rendhagyó módon fektetve), utána viszont fajtától függően másfél–két éves fahordós érlelés következik, amit újabb néhány hónapos palackos érlelés követ. Nem kell sietni, ezek a borok úgyis gazdára találnak…
• Melyik borvidék?
Ménesi Borvidék (Erdély, Románia)
• Hol vannak?
ÓPÁLOSI PINCE: Ópálos, 583 sz., Arad megye
• Mekkorák?
120 hektár
• Mit termesztenek?
Mustos fehér, Furmint, Rajnai rizling, Sauvignon blanc, Királyleányka, Kadarka, Kékfrankos, Feketeleányka, Cabernet sauvignon, Cabernet franc, Merlot
• Miért szeresd?
Mert (sajnos) Magyarországon nem termesztett fajták boraiból is ihatsz, és egy nálunk nem létező, egyedi zamatot kapsz a különleges eljárással készült tételeknél!
• Mi lesz a kedvenced?
Nem kérdés: a Feketeleányka Sziklabor, ami magas, sziklás területen, komoly hozamkorlátozás mellett szedett szőlőből készült, és varázslatosan feketeribizlis, meggyes és áfonyás, miközben koncentrált, elegáns, bizsergető alkohollal!